Co to jest NAS?

NAS (Network-Attached Storage) to urządzenie sieciowe, które umożliwia przechowywanie, udostępnianie i zarządzanie plikami. W przeciwieństwie do zwykłego dysku zewnętrznego, NAS działa jako serwer plików w sieci i umożliwia dostęp do przechowywanych na nim danych przez wiele urządzeń w tym samym czasie.

NAS to zazwyczaj specjalistyczne urządzenie wyposażone w jednostkę centralną (procesor), pamięć RAM i kilka dysków twardych, które mogą pracować w trybie RAID w celu zapewnienia większej niezawodności i wydajności. Użytkownik może podłączyć NAS do routera lub bezpośrednio do sieci i udostępnić pliki za pomocą protokołów takich jak SMB/CIFS, FTP, NFS i inne.

NAS może być wykorzystywany jako centralne miejsce przechowywania danych dla domowych użytkowników, małych firm, a nawet w większych organizacjach. Dzięki dostępności w sieci, pliki są łatwiej dostępne i mogą być udostępniane bezpośrednio przez urządzenia takie jak telewizory, odtwarzacze multimedialne, smartfony i tablety. NAS może także pełnić rolę serwera kopii zapasowych, umożliwiając tworzenie i przechowywanie kopii zapasowych danych z różnych urządzeń w sieci.

Podsumowując, NAS to wygodne rozwiązanie do przechowywania i udostępniania plików w sieci, oferujące wiele funkcjonalności i dostępne w różnych konfiguracjach, od prostych jednodyskowych urządzeń po skomplikowane rozwiązania dla dużych firm.

Zadaj pytanie on-line