Co to jest dysk twardy?

Dysk twardy (ang. Hard Disk Drive, HDD) to urządzenie pamięci masowej, które służy do przechowywania danych w komputerach, laptopach, serwerach i innych urządzeniach elektronicznych.

Dysk twardy składa się z talerza magnetycznego, na którym zapisywane są dane, oraz głowicy odczytującej i zapisującej dane na talerzu. Talerz obraca się w wysokiej prędkości, a głowica porusza się po jego powierzchni, umożliwiając odczyt i zapis danych.

Dyski twarde są powszechnie używane ze względu na swoją dużą pojemność, dostępność i niską cenę. Pozwalają one na przechowywanie dużej ilości danych, w tym systemu operacyjnego, programów, dokumentów, multimediów i innych plików. Są one również stosowane jako nośniki dla backupów danych, umożliwiając ich przechowywanie w bezpiecznym miejscu i przywrócenie ich w razie potrzeby.

W ostatnich latach na rynku pojawiły się również dyski SSD (Solid State Drive), które korzystają z pamięci flash i nie mają ruchomych części, co czyni je bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne i szybsze w odczycie i zapisie danych.

Zadaj pytanie on-line