Co to jest ransomware, jak się uchronić i co zrobić jak padniemy jego ofiarą?

Ransomware to złośliwe oprogramowanie, które blokuje dostęp do plików lub całego systemu operacyjnego, a następnie wymusza na użytkowniku zapłatę okupu w zamian za ich odblokowanie. Ransomware może być rozpowszechniane za pośrednictwem załączników e-mail, złośliwych linków lub exploitów.

Aby uchronić się przed ransomware, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa. Po pierwsze, należy regularnie wykonywać kopie zapasowe danych i przechowywać je na zewnętrznych nośnikach, w chmurze lub w innych miejscach, gdzie nie będą dostępne dla złośliwego oprogramowania. Po drugie, warto korzystać z aktualnego i skutecznego oprogramowania antywirusowego oraz regularnie aktualizować system operacyjny i oprogramowanie.

Jeśli jednak padniemy ofiarą ransomware, warto zachować spokój i podjąć kilka kroków. Po pierwsze, należy odłączyć komputer od sieci, aby uniemożliwić dalsze rozprzestrzenianie się złośliwego oprogramowania. Następnie, warto skontaktować się z ekspertami ds. bezpieczeństwa IT, którzy pomogą w odblokowaniu plików i usunięciu ransomware. W przypadku braku kopii zapasowej danych, należy jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach odzyskanie danych może być niemożliwe, a zapłacenie okupu nie zawsze gwarantuje ich odzyskanie. Dlatego też, warto zawsze zabezpieczać się na wypadek ataku ransomware.

Zadaj pytanie on-line