Co to jest stacja robocza?

Stacja robocza to komputer o wydajnych parametrach, przeznaczony do zastosowań specjalistycznych i wymagających dużej mocy obliczeniowej. Jest to zazwyczaj sprzęt wykorzystywany w firmach, w których pracownicy zajmują się projektowaniem graficznym, inżynierią, programowaniem, obróbką filmów czy wirtualną rzeczywistością.

Stacje robocze różnią się od standardowych komputerów przede wszystkim wydajnymi podzespołami, takimi jak procesory, karty graficzne, pamięć RAM czy dyski twarde. Dzięki temu są w stanie szybciej przetwarzać duże ilości danych i wykonywać skomplikowane obliczenia. Stacje robocze zazwyczaj też oferują więcej opcji rozszerzeń, takich jak dodatkowe karty sieciowe czy specjalistyczne złącza.

Stacje robocze są dostępne w różnych konfiguracjach i cenach, w zależności od potrzeb użytkownika. Często są dostosowywane do konkretnych zastosowań, takich jak projektowanie CAD, modelowanie 3D czy symulacje fizyczne. Dlatego też stacje robocze często są bardziej kosztowne niż standardowe komputery, ale zapewniają zdecydowanie wyższą wydajność.

Zadaj pytanie on-line