Co to jest urządzenie UTM?

Urządzenia UTM (Unified Threat Management) stają się coraz bardziej niezbędnym elementem strategii bezpieczeństwa informatycznego dla firm wszelkich rozmiarów. W dzisiejszym środowisku online, gdzie zagrożenia związane z cyberprzestępczością ewoluują w szybkim tempie, UTM stanowi kompleksowe narzędzie do ochrony sieci przed różnorodnymi zagrożeniami. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, czym dokładnie jest urządzenie UTM, jakie funkcje oferuje oraz dlaczego stało się nieodłącznym elementem współczesnych strategii bezpieczeństwa.

 1. Definicja UTM: Urządzenie UTM, czyli Unified Threat Management, to kompleksowe rozwiązanie mające na celu zabezpieczenie sieci przed różnorodnymi zagrożeniami cybernetycznymi. W odróżnieniu od tradycyjnych firewalli, UTM łączy w sobie kilka funkcji bezpieczeństwa, takich jak firewall, antywirus, filtr URL, system zapobiegania włamaniom (IDS/IPS), ochrona przed malware, a także kontrola aplikacji.
 2. Funkcje oferowane przez urządzenie UTM:
  • Firewall: Kontroluje ruch w sieci, zarówno wychodzący, jak i przychodzący, decydując, które połączenia są dozwolone, a które powinny być zablokowane.
  • Antywirus: Skanuje ruch sieciowy w poszukiwaniu wirusów, trojanów i innych szkodliwych programów, zapobiegając ich dostępowi do systemu.
  • Filtr URL: Umożliwia kontrolę dostępu do konkretnych witryn internetowych, blokując strony zawierające złośliwe treści lub będące źródłem potencjalnych zagrożeń.
  • System Zapobiegania Włamaniom (IDS/IPS): Analizuje ruch sieciowy w poszukiwaniu podejrzanej aktywności, identyfikując potencjalne ataki i blokując je przed dostaniem się do sieci.
  • Kontrola Aplikacji: Monitoruje i kontroluje użycie aplikacji w sieci, pozwalając administratorom na zarządzanie tym, które aplikacje są dozwolone, a które powinny być zablokowane.
 3. Dlaczego UTM jest istotne:
  • Kompleksowe Bezpieczeństwo: Urządzenie UTM oferuje kompleksowe zabezpieczenie przed różnymi rodzajami zagrożeń, eliminując potrzebę korzystania z wielu oddzielnych narzędzi.
  • Elastyczność i Konfigurowalność: UTM umożliwia dostosowanie poziomu bezpieczeństwa do indywidualnych potrzeb firmy, zapewniając elastyczność w konfiguracji.
  • Monitorowanie Aktywności: Dzięki funkcjom kontroli aplikacji i filtrowania URL, UTM umożliwia monitorowanie aktywności pracowników w sieci, co może być istotne zarówno z perspektywy bezpieczeństwa, jak i efektywności pracy.
  • Ochrona Przed Złożonymi Atakami: Działa jako bariera przed zaawansowanymi atakami, takimi jak ataki ukierunkowane czy ransomware, chroniąc przed utratą danych i uszkodzeniem systemu.
 4. Polecane Urządzenia UTM:
  • Fortinet FortiGate: Oferta Fortinet to rozbudowane urządzenia UTM z zaawansowanymi funkcjami zabezpieczania sieci, dostosowane zarówno dla małych, jak i dużych przedsiębiorstw.
  • Sophos XG Firewall: Oferuje kompleksową ochronę, zarządzanie aplikacjami oraz filtrowanie treści, przy jednoczesnym skupieniu się na prostocie obsługi.
  • Stormshield: Dzięki zintegrowanym funkcjom UTM, zapewnia efektywne zabezpieczenie sieci w jednym, łatwym w zarządzaniu urządzeniu.
  • Hillstone: rozbudowana i zaawansowana możliwość zabezpieczenia sieci firmowej, duże opcje konfiguracji, wbudowana sztuczna inteligencja

Podsumowując, urządzenie UTM jest niezastąpionym narzędziem w dzisiejszym dynamicznym środowisku cybernetycznym. Oferuje kompleksową ochronę przed różnorodnymi zagrożeniami, integrując w jednym urządzeniu kilka kluczowych funkcji bezpieczeństwa. Dla firm, które pragną skutecznie chronić swoją infrastrukturę przed atakami, inwestycja w UTM staje się kluczowym elementem strategii bezpieczeństwa IT.

Zadaj pytanie on-line