Systemy zabezpieczające Fortinet FortiGate dedykowane są dla rynku zarówno małych i średnich firm (SOHO) jak i dużych przedsiębiorstw i korporacji, w zależności od modelu. Rozwiązania UTM zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić tak samo wysoki poziom bezpieczeństwa zarówno dla firm z segmentu SOHO jak i korporacji. Dobór modelu zależny jest przede wszystkim od przepustowości urządzenia w sieci, którą ma zabezpieczać. Podstawą zastosowań rozwiązań FortiGate jest zapewnienie zintegrowanego systemu zabezpieczeń (UTM) w przystępnej cenie.
Do najważniejszych funkcji urządzeń FortiGate należą:
Rozwiązania FortiGate mogą pracować w trybie transparentnym lub w trybie routera. Dostępne są ze zintegrowanymi switchami, dzięki czemu są idealnym rozwiązaniem w każdym środowisku sieciowym. Urządzenia z rodziny rozwiązań UTM firmy Fortinet, mogą działać w konfiguracji wysokiej dostępności (HA), zapewniając maksymalny czas sprawności.
Moduł wykrywania i zapobiegania zagrożeniom oferuje kilka poziomów ochrony. Wyposażony jest on w funkcję firewall'a, szyfrowania, zapobiegania włamaniom, ochrony antywirusowej i antyspamowej czy filtrowania stron WWW. Dzięki temu cały ruch przychodzący i wychodzący przez urządzenie jest sprawdzany pod obecność zagrożeń.
Dzięki zintegrowaniu podstawowych technologii bezpieczeństwa, urządzenia FortiGate mogą chronić zarówno pracowników mobilnych (rozwiązania FortiWiFi) jak i użytkowników pozostających w obrębie sieci firmowych. System FortiWiFi oferuje możliwość obsługi wielu sieci radiowych co zapewnia większą elastyczność w przypadku wielu dostawców (możliwe jest ustalenie różnych polityk bezpieczeństwa dla każdej sieci).
Zastosowane w rozwiązaniach FortiGate systemy (m.in IPS, antywirus czy moduł blokowania spyware) wykorzystują kombinację metod sygnaturowych i heurystycznych. Daje to gwarancję rzeczywistej, wielowarstwowej ochrony przed różnorodnymi atakami.
Praca w firmach wielooddziałowych wiąże się zarówno z koniecznością komunikacji za pośrednictwem poczty e-mail przez pracowników znajdujących się w odległych biurach jak i np. dostępem do aplikacji bazodanowych. Dzięki wykorzystaniu rozwiązań bezpieczeństwa Fortinet, komunikacja ta jest w pełni chroniona. Poczta e-mail pracowników jest sprawdzana pod kątem obecności wirusów i trojanów oraz spamu. Dodatkowe bezpieczeństwo możliwe jest dzięki kontroli komunikatorów internetowych i aplikacji P2P. Dzieki temu mamy pewność, że dane które przesyłamy w wersji elektronicznej nie są narażone na wyciek lub dostęp dla osób niepowołanych. Również użytkownicy korzystający z zasobów aplikacji baz danych znajdujących się w innej lokalizacji, dzięki funkcjom zapory ogniowej i sieci VPN, otrzymują gwarancję bezpiecznej łączności.
Podstawą technologii Fortinet jest rodzina procesorów FortiASIC (procesor analizy treści - CP oraz procesor sieciowy - NP). Seria FortiASIC-CP odpowiada za przyspieszenie działania obliczeniowego. Wykorzystuje również algorytmy szyfrowania, przez co ruch w tunelach VPN w urządzeniach FortiGate może być skanowany pod obecność wirusów. Dzięki temu użytkownicy mogą korzystać z bezpiecznej i kontrolowanej komunikacji. Seria FortiASIC-NP wykorzystuje opatentowane akceleratory procesorów sieciowych, dzięki czemu rozwiązania FortiGate zyskują wyjątkową wydajność połączoną z pełnym bezpieczeństwem.
Urządzenia rodziny FortiAnalyzer wykorzystywane są do raportowania i przechowywania informacji odnośnie zdarzeń, które miały miejsce w sieci. FortiAnalyzer ma możliwość bezpiecznego zbierania i analizowania danych z różnych urządzeń FortiGate. System dostarcza administratorowi obraz szczegółowych danych, jak np. wykorzystanie sieci przez użytkowników czy bezpieczeństwo danych w obrębie przedsiębiorstwa. Dzięki wykorzystaniu FortiAnalyzera możliwe jest zastosowanie polityki wykorzystania zasobów, przestrzeganie przepisów prywatności i bezpieczeństwa czy identyfikacja ataków.
Narzędzie FortiManager wykorzystywane jest do zarządzania i monitorowania urządzeniami FortiGate na skalę nawet 5000 urządzeń. Przeznaczone jest przede wszystkim dla dostawców usług sieciowych i korporacji. Dzięki urządzeniom FortiManager możliwe jest ustanowienie centralnego punktu monitoringu i utrzymania zasad bezpieczeństwa dla różnych rozwiązań FortiGate. Dostęp dla kilku administatorów systemu możliwy jest dzięki urządzeniu FortiManager Server oraz aplikacji FortiManager Console.
Fortinet jest czołowym na świecie dostawcą wysoko wydajnych informatycznych rozwiązań zabezpieczających, które umożliwiają jej klientom ochronę i kontrolę używanej infrastruktury informatycznej. Jej specjalnie opracowane, zintegrowane technologie zabezpieczeń wraz z usługami FortiGuard badającymi zagrożenia zapewniają klientom niezwykle skuteczną ochronę treści dotrzymującą kroku nieustannie rozwijającym się zagrożeniom.
Z oferty rozwiązań Fortinet korzysta ponad 320 000 klientów na całym świecie, w tym większość przedsiębiorstw z listy Global 1000, usługodawców i instytucji państwowych. Pozwalają im one wzmacniać bezpieczeństwo, upraszczać infrastrukturę sieci i obniżać całkowity koszt posiadania.