Co to jest XDR?

XDR (Extended Detection and Response) to nowoczesne rozwiązanie bezpieczeństwa IT, które łączy w sobie funkcjonalność wielu narzędzi bezpieczeństwa w jednym centralnym systemie. XDR to rozszerzenie pojęcia EDR (Endpoint Detection and Response), które obejmuje nie tylko wykrywanie i reagowanie na zagrożenia na poziomie endpointów, ale również na poziomie sieci i chmury.

XDR umożliwia monitorowanie i analizowanie aktywności w całej infrastrukturze IT, łącznie z urządzeniami końcowymi, serwerami, sieciami i aplikacjami chmurowymi. Dzięki temu możliwe jest wykrywanie bardziej zaawansowanych ataków i szybsza reakcja na nie.

Rozwiązanie XDR wykorzystuje sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe, aby analizować i wyciągać wnioski z dużych ilości danych z różnych źródeł. To pozwala na automatyczne wykrywanie niebezpiecznych zachowań i podejrzanych zdarzeń oraz szybką reakcję na nie.

W skrócie, XDR jest rozwiązaniem bezpieczeństwa IT, które umożliwia szeroko zakrojoną ochronę infrastruktury IT przed różnymi rodzajami zagrożeń.

W ostatnim czasie coraz więcej producentów oferuje rozwiązania XDR, które integrują wiele narzędzi bezpieczeństwa w jednym systemie. Poniżej wymieniam kilka przykładów producentów, którzy oferują rozwiązania XDR:

Microsoft Defender for Endpoint - to rozwiązanie oferowane przez Microsoft, które integruje EDR, SIEM i CASB w jednym systemie.

Fortinet FortiXDR - to platforma bezpieczeństwa, która łączy w sobie funkcjonalność EDR, SIEM i bezpieczeństwa chmurowego.

Symantec Endpoint Detection and Response - to rozwiązanie oferowane przez Symantec, które integruje EDR, SIEM i CASB w jednym systemie.

Warto jednak zauważyć, że pojęcie XDR jest stosunkowo nowe, a producenci stale rozwijają swoje rozwiązania, integrując w nie coraz więcej funkcjonalności. Możliwe więc, że wkrótce pojawią się nowe rozwiązania XDR, a obecnie dostępne platformy będą dalej rozwijane.

Zadaj pytanie on-line